Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK

Výsledky KWS FREEDIVE CUP 2017 | KWS

 

Potápění » Články » Výsledky kws freedive cup 2017 » Výsledky KWS FREEDIVE CUP 2017

Plánované akce

KWS Diving - plánované akce

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy KWS

Kurz OWD


Výsledky KWS FREEDIVE CUP 2017

Během posledního dubnového víkendu byli freediveři v Jižních Čechách svědky výjimečné události, a to prvních freedivingových závodů KWS FREEDIVE CUP v historii! Všichni zúčastnění i pořadatelé a vlastně všichni členové freedivingového klubu KWS se podíleli na zrodu této sportovní akce, kterou budeme určitě opakovat po mnoho dalších let. V první řadě tedy všem děkujeme!

 KWS FREEDIVE CUP 2017

Koncepce akce byla pojatá ryze přátelsky, aby byla vhodná pro začínající freedivery. Během breefingu padlo vysvětlení pravidel jednotlivých disciplín, která se na profesionální úrovní striktně dodržují (pravidla byla vysvětlována v souladu s pravidly organizace AIDA a liší se od pravidel organizace CMAS). Díky hobby úrovni jsme však z pozice rozhodčích určité prohřešky s úsměvem tolerovali. 

Po vysvětlení organizace a časového harmonogramu začaly samotné přípravy na první disciplínu v pořadí a tou byla statická apnoe (STA). Na základě nahlášených časů výkonů dostal každý ze závodníků přidělený čas startu ostrého pokusu neboli OFFICIAL TOP (OT). Bylo tedy jasné, kdy jde kdo na řadu a závodníci i závodnice se mohli v klidu připravovat na své výkony.

Laťku nastavila hodně vysoko první závodnice Helča Valhová, která takticky nahlásila čas statické apnoe (STA) 1 sekundu, aby dostala přidělený první OFFICIAL TOP (OT) a šla první na ostrý pokus. Taktika se vyplatila. První statická apnoe trvala v jejím podání 4:02, což bylo vylepšení osobního rekordu o 37 sekund! Tímto výkonem si Helča vybojovala první místo v disciplíně STA - ženy a stala se tak královnou statiky prvního ročníku KWS FREEDIVE CUPu. 

Jako další šla na řadu Beáta Postlová, která z pozice nejmladší soutěžící rozhodně měla na to ohrožovat starší kapacity turnaje. Pravidelně navštěvuje freedivingové tréninky a už jen samotná účast na akci zaslouží obrovské uznání! Časem 2:37 zhruba vyrovnala svůj osobní rekord! Výkon velmi dobrý avšak ambice překonat 3 minuty splněná nebyla a Bea nebyla ze svého výkonu spokojená. I tak z toho bylo druhé místo ve statice a další snaha vynese tuto naději určitě ještě výš!

Petr Šíma byl první zástupce mužské kategorie a začal také velmi zostra. Absolvoval statiku bez neoprenu což dokazuje, že tento borec má určitě ještě rezervu a mohl by v budoucnu ohrožovat příčky daleko vyšší. Časem 4:10 dokázal, že závod bude skutečně na úrovni.

Sabča Dvořáková společně se svým partnerem Fandou Šubrtem otestovali soutěžní atmosféru zhruba měsíc po dokončení freedivingového kurzu LEVEL 1 POOL a ukázalo se, že závody si lze nesmírně užít i bez fixace na výsledný čas. Byli jsme svědky neustálého úsměvu, vzájemné podpory a zájmu o tento sport jako takový. Smekám před tímto párem za odhodlání a věřím, že se uvidíme ať už na závodech, nebo někde v pohodě na volné vodě.

Obrovský souboj svedl Víťa Hamáček, který svým časem 4:12 sesadil Petra o stupeň níž díky dvousekundovému rozdílu. Jednalo se opět o překonání osobního rekordu a to o více než minutu! Víťovi zřejmě sedí soutěžní klima a v kombinaci s ukázkovou životosprávou předvedl na statice parádní výkon přes 4 minuty! 

Luboš Tvrdík přijel na závody s jasným cílem, který byl zaměřený na dynamickou apnoi (DYN). Statika mu ale také není cizí a svým časem 3:07 určitě ujistil sám sebe, že to tam pořád je! Luboš byl spokojen. Co taky chcete jiného od zapřisáhlého optimisty. Časem se mi potvrzuje, že freediving přitahuje pohodové parťáky a Luboš je toho zářným příkladem.

Do jiné dimenze přenesl úroveň závodu Honza Urbánek. Již od prvního momentu bylo patrné obrovské soustředění a koncentrace na výkon. Všichni napjatě sledovali naprosto uvolněného potápěče a úžas se stupňoval s rostoucím časem. 4 minuty, 5 minut! Celkový čas 5:21 katapultoval Honzu na samozřejmé průběžné první místo! Tento výkon si zaslouží o to více respektu i díky faktu, že Honza dokončil základní kurz také pouze měsíc před závody! Obrovská gratulace!

Honzovu výzvu statečně přijal David Postl. Čelil však od začátku komplikacím s posunem jeho vlastního OT o cca 5 minut, což závodníkovu přípravu značně rozhodí. David však prokázal, že je mistr zenu a poslal mezi ostatní čas 4:25 a vybojoval si průběžné druhé místo za Honzou Urbánkem. Určitě tomu přispívá pravidelná účast na freedivingových bazénech a koučování dcery Beáty. David tady ale poslední slovo ještě neřekl.

Do závodu však ještě hodil vidle Radek Dvořák. Svoji vytrpěnou statikou s časem 5:26 s vypětím všech sil překonal famózních 5:21 Honzy Urbánka a stal se leaderem závodu.

Po krátké regeneraci, banánu, pomeranči a pití, což bylo vše volně během závodu k dispozici, se celá skupina přesunula do plavecké dráhy na padesátimetrový bazén. Probíhá vysvětlení ideálních příprav, strečink a jde se plavat.

Dynamiku díky časovému presu odstartoval Petr Šíma s takticky nahlášenou vzdáleností 1 metr a zárukou prvního OT. S myšlenkou „dělejte nemám moc času“ torpédově odplaval 65 metrů a dokázal, že i přes časovou tíseň se dá zaplavat neuvěřitelně! I dynamika bude tedy určitě atraktivní podívaná.

Beáta Postlová vedená svým koučem Davidem dosáhla hranice 34 metrů uplavaných za 34 sekund. Z mého pohledu se jedná o naprosto ideální rychlost plavání a při troše uvolnění brzy padne hranice 50 metrů. Tento výkon Beátě vynesl průběžnou druhou příčku v celkovém pořadí DYN – ženy. Výkony jdou plynule vzhůru. Jen tak dál!

Sabča nechtěla dát v dynamice své umístění zadarmo a předvedla dramatický výkon 33 metrů a zaostala za Beátou jen o 1 metr. Později se však u Sabči probudil soutěživý duch a při povoleném druhém pokusu výkonem 35,5 metrů sesadila Beátu z druhého místa. Holky si opravdu nedarovaly ani metr. 

Víťa Hamáček, psychicky posílený skvělým výkonem ve statice, plynule proplouval bazénem až k otočce a směrem zpátky zvládl ještě 13,5 metrů. Dosáhl tedy na 63,5 metrů. Došlo tedy na odvetu za statiku v souboji Hamáček vs Šíma. Tento výkon prokázal parádní vyrovnanost soutěžících.

Fanda Šubrt podporovaný přítelkyní Sabčou zvládl bazén a zapsal si poctivých 50 metrů! 50 metrů není měsíc po kurzu samozřejmý výkon a zaslouží velké uznání. Bylo vidět, že si tito dva freediveři (Sabča a Fanda) atmosféru užívají a s rostoucím klidem rostly i výkony.

Všichni byli zvědaví na výkon Honzy Urbánka, který po své statice směřoval k vynikajícímu úspěchu. Honza posílá hranici svoji DYN na 60 metrů a díky vynikajícímu času ve STA je nyní velmi pravděpodobné, že se umístí do 3. místa v celkovém pořadí, tedy na bedně.

Helča Valhová takticky nahlásila větší vzdálenost tak, aby měla prostor k regeneraci po statice. Vyplatí se tato taktika? Ano vyplatí. Helča je první zástupce freediverů s monoploutví a se stylem jí vlastním doráží ke druhé půlce bazénu. Otáčí se a plave zpět, zvládá ještě 13 metrů a vynořuje se ve vzdálenosti 63 metrů za což jí právem náleží první místo v DYN – ženy a Helča se tak stává královnou statiky i dynamiky! Gratulujeme!

Zatímco si Helča užívá překonání dvou osobních rekordů, připravuje se na výkon Radek Dvořák. S monoploutví zdá se vychází dnes dobře a dovlní se na hranici 75 metrů. Protokol plní a dostává bílou kartu značící platný pokus. Je spokojený a s napětím očekává, co předvedou poslední želízka v ohni. Luboš Tvrdík a David Postl.

Luboš se odráží na pokus a ukázkovým střižným kopem doplouvá k vytoužené hranici 50 metrů. Nenásleduje však vynoření, ale otočka a pokračování dál! Luboš překonává svůj osobní rekord o 10 metrů a doplouvá si pro svoji životní „padesátosmičku“! Luboš si svůj cíl splnil a je na něm vidět obrovská spokojenost! Nechybí ani gratulace manželky, což je snad až dojemné, že jo.

Startovní listinu uzavírá David. Vyráží s monoploutví vpřed a silovými dlouhými kopy vlní na druhou stranu bazénu. Je vidět, že je v dobré formě a metry mu ubíhají jeden za druhým. Otočka bez problému a David ukrajuje z druhého bazénu dál a dál. Překonává Radkových 75 a doplouvá až na magických 83 metrů, které ho vynášejí na pozici krále dynamiky. V této disciplíně dnes David prostě neměl konkurenci. David, také podporován rodinou, přijímá gratulace a vychutnává vítězství.

Máme nyní prostor k otestování monoploutví nebo jiného freedivingového vybavení, rozebíráme naše pokusy a pomalu se odebíráme k vyhlášení. Vyhlašují se kategorie STA – ženy, STA – muži, DYN – ženy, DYN – muži a celkový vítěz, který obdrží putovní pohár.

Vyhlašujeme a jdeme na pivo a hlavně na jídlo do hospody!

Děkujeme všem, kteří se dorazili na tuto akci hlavně pobavit. Ať už to byli závodníci nebo doprovod. Stáli jste u zrodu tradice a vy budete vždy ti, kteří tu byli první!

Za tým KWS

Radek Dvořák

 

Výsledky závodu

STA muži a ženy

KWS FREEDIVE CUP 2017 - výsledky STA 

 

DYN - muži a ženy

KWS FREEDIVE CUP 2017 - výsledky DYN

 

CELKOVÉ UMÍSTĚNÍ

KWS FREEDIVE CUP 2017 - celkové umístění

 
 

KWS sports CZ s.r.o.,

Lidická 1277/252, 370 07

České Budějovice

Kontaktujte nás

kws@kws-sport.cz

CHCIWWWSTRANKY.CZ