Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK

Mistrovství České republiky ve freedivingu | KWS

 

Potápění » Články » Mistrovství čr ve freedivingu » Mistrovství České republiky ve freedivingu

Plánované akce

KWS Diving - plánované akce

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy KWS

Kurz OWD


Mistrovství České republiky ve freedivingu

V sobotu 3. června 2017 se konalo v Pardubicích Mistrovství České Republiky ve freedivingu. Člen našeho Freedivingového klubu KWS Radek Dvořák na něm získal v jedné z bazénových disciplín – statické apnoi (STA) - 3. místo! 
Přečtěte si o jeho úspěchu v rozhovoru pro Budějckou Drbnu.

Mistrovství ČR ve freedivingu 2017   Mistrovství ČR ve freedivingu 2017   Mistrovství ČR ve freedivingu 2017

Mistrovství ČR ve freedivingu 2017   Mistrovství ČR ve freedivingu 2017   Mistrovství ČR ve freedivingu 2017

 Mistrovství ČR ve freedivingu 2017

Připomeňte prosím, jakého úspěchu jste dosáhl a v čem. Jakým výkonem?

Dosáhl jsem na otevřeném mistrovství České republiky na třetí místo v disciplíně, která se jmenuje statická apnoe (STA). Jedná se o disciplínu, kdy závodník musí vydržet v klidové poloze pod vodou se zadrženým dechem co nejdéle. Otevřené mistrovství znamená, že byla povolená mezinárodní účast. První místo obsadil polský reprezentant Mateuzs Malina a druhý byl závodník z Brna Milan Wilczák. Jsem tedy vlastně vicemistr České republiky v této disciplíně a k dosažení tohoto titulu mi stačil čas 6 minut 31 sekund bez dechu.

Je to váš zatím největší úspěch? Prosím, připomeňte další.

Jedná se o můj největší úspěch ve freedivingu. Trénoval jsem poctivě a na závodech jsem chtěl překonat čas 6 minut. To se mi povedlo a vzhledem k tomu, že to byl můj druhý vážný závod, jsem maximálně spokojený. Na podzim jsem absolvoval závody v Brně, kde jsem měl velké ambice, ale shořel jsem jako papír a úspěch se nedostavil. Byla to pro mě tvrdá zkouška, ale poučil jsem se z chyb a na MČR vše vyšlo na výbornou.

Co je to za sport – přibližte jej, co obnáší, co člověk musí mít či umět, aby se nádechovému potápění mohl věnovat? Je potřeba mít nějakou speciální výbavu? Máte na sobě jen plavky?

Je to sport, kterému se může věnovat skoro každý. Jedná se především o výjimečný pocit pobytu pod vodou bez stresu z nedostatku vzduchu. Vznášet se v tichém modrém světě je intenzivní zážitek, který se dá přirovnat ke krátkodobé schopnosti létat. Výborným předpokladem pro freediving, neboli pro nádechové potápění, je obecně zdravý životní styl a samozřejmě absence cigaret. Zajímavé je, že alkohol v rozumné míře výrazně nevadí. Dokonce si myslím, že červené víno dle mých zkušeností pomáhá.
Začít s freedivingem je ideální, pokud si chcete například na dovolené vychutnat šnorchlování, aniž byste se museli po 15 sekundách vynořit. 
Vybavení nemusí být nijak sofistikované. Pokud máte k dispozici teplé moře, stačí vám opravdu jen plavky, šnorchl, maska a ploutve. Vybavení vám zpravidla vydrží léta. Jedná se tedy o finančně nenáročnou aktivitu. Pro nadšence, jako jsem já, je potřeba vybavení více. Já osobně mám masku, šnorchl, ploutve, monoploutev, 2 neopreny, nose clip (kolíček na nos), neoprenové rukavice, ponožky, opasek a 3 druhy závaží.

Jak je tento sport rozšířený v České republice a jak v Budějcích?

Freediverů je obecně jako šafránu, ale počet zájemců o kurzy roste. Lidé mají z freedivingu často strach, protože na internetu kolují videa s mnoha rekordy, kdy je potápěč v extrémních situacích. Právě v Českých Budějovicích se spolu s instruktory freedivingového klubu KWS snažíme prezentovat tento sport jako dostupný široké veřejnosti. Je na každém, zda si užije maximální pocit volnosti v hloubkách do 10 metrů nebo se bude snažit překonávat sám sebe. Je to sport pro lenochy i pro ctižádostivé nadšence.

Která země patří v tomto sportovním odvětví k velmocem?

Ke světové špičce patří bezesporu Česká republika. Gabriela Grézlová donedávna držela světový rekord ve statické apnoi s neuvěřitelným časem 8 minut 33 sekund bez dechu! Legendou ve freedivingu je Martin Štěpánek. Silné sportovce má Rusko, Francie (Stephan Mifsud s rekordem 11 minut 35 sekund bez dechu), Chorvatsko, Itálie v čele s Alessií Zecchini a rozhodně Polsko, které reprezentuje Mateusz Malina, držitel světového rekordu 300 metrů uplavaných pod vodou.

Je v Budějovicích o tento sport zájem? Nebo se o něm moc neví?

Do Budějovic tento sport postupně proniká. Já se osobně snažím organizovat s parťáky odborně vedené kurzy. Michal Šindelíř a Pavel Brož jsou certifikovaní instruktoři a pod jejich vedením klienti dosahují časů i přes 4 minuty po víkendovém kurzu. V kombinaci dobrého vedení s perfektním zázemím, které Budějce mají, si troufám říct, že tu objevíme spousty talentů.

Kde se v Budějcích potápíte? Kolik hloubky potřebujete?

První část kurzu se odehrává na plovárně. Díky 50m bazénu a dětskému bazénu jsou zde perfektní podmínky jak pro trénink statické (STA) i dynamické apnoe (plavání na vzdálenost pod vodou - DYN). Druhou část kurzu vedeme například v Chorvatsku z plachetnice nebo na rakouských jezerech. Hloubka nám stačí kolem 20 metrů. Do takové hloubky se někteří klienti pod vedením instruktora bez problému potopí.

Kdyby chtěl někdo začít s nádechovým potápěním, kam může zajít na koho se obrátit?

Budu velmi rád, pokud se případný nadšenec pro tento čistý sport ozve přímo mně. Díky úzké spolupráci s instruktory freedivingového klubu KWS jsem schopný zajistit kvalitní bezpečný výcvik ověřený výsledky.
(pokud mohu uvést kontakt na mě Radek Dvořák – 730817238 dvorak@kws-sport.cz)

Je asi lepší začínat pod dohledem zkušeného trenéra než pronikat do tajů tohoto sportu sám?

Máte naprostou pravdu. Zásadní pravidlo je nepotápět se sám. Ať už v začátcích nebo při pokročilém tréninku. Za žádných okolností nesmí být potápěč sám. Pokud toto pravidlo někdo poruší, nejedná se o freedivera, ale o hazardéra, což já osobně absolutně netoleruji.

Jak dlouho se mu vy osobně věnujete?

Ač se to zdá nepravděpodobné, soutěžní úrovni freedivingu se věnuji teprve rok. Za tuto dobu jsem absolvoval 3 soutěže včetně MČR a neustále se učím. Závodní atmosféru zbožňuju a určitě se tomuto sportu budu dál věnovat. Člověk se na soutěžích setká se závodníky světových kvalit a nabere neuvěřitelné zkušenosti.

Vzpomenete si na své začátky, případně na svou první soutěž?

První soutěž byla Static Challege v Praze na podzim 2016. Pravidla tam jsou specifická a v závodě jsem příliš neuspěl. Byl jsem na sebe naštvaný. I přes poctivý trénink jsem akci nezvládl. Mé rozčarování mírně odnesla i má přítelkyně Helča Valhová, která tam byla se mnou. Moc rád bych se jí za to ještě jednou omluvil. Helča mě na závodech koučuje a hlavně na jejím klidu a chladné hlavě stojí minimálně polovina mého letošního úspěchu.

Proč jste se vůbec do takového sportování pustil?

Nejprve mě lákala zvědavost. Dál pocit pohody a volnosti pod vodou. V Chorvatsku při hloubkové části kurzu se můj rekreační zájem přehoupl na něco víc. Jsem soutěživá povaha, a když se do něčeho pustím, makám na tom poctivě. Zde jsem trénoval a měl jsem výsledky, to mě motivovalo k dalšímu tréninku. Nyní jsem extrémně motivovaný na další sezonu, ale jak se říká všeho s mírou. 

Teď už jste ostříleným mazákem, ale co bylo třeba v začátcích pro vás nejtěžší?

Zkušeností není nikdy dost. Mazákem bych se úplně nenazýval. Nicméně nejtěžší bylo začít s každodenním tréninkem CO2 tabulek. Jedná se o velmi náročný, avšak účinný trénink. Dá se na něj zvyknout, ale dokopat se k tomu je samo o sobě obrovský výkon. Dále pro mě byl psychický otřes neúspěch na soutěži v Brně. Vzal jsem si ale ponaučení, upravil trénink a nyní mám v sobě mnohem větší vnitřní jistotu.

Co vás čeká v nejbližší době – chystáte se na nějakou soutěž?

Nyní si dávám od tréninků pauzu. Budu se věnovat Helče, se kterou se budeme v srpnu brát, a cyklistice. Potřebuji se dostat na nějaký solidní čas výjezdu Zlatá Koruna – Kleť, kde se s kamarády pořád přetahujeme. Ta soutěživost je taková moje neřest, uznávám.

Čeho byste chtěl dosáhnout v nádechovém potápění? Máte nějaký sen, přání?

Ano, má oblíbená fiktivní postava ze seriálu řekla: “Když nesníš, nemůžeš si splnit sen.“ Sním o titulu mistra České republiky v roce 2018. Chci dát dohromady pár talentů z Budějovic nebo okolí, které bych dovedl k dobrým výsledkům na příštím MČR. Budu rád, když se na mě zájemci obrátí. Ve spolupráci s univerzitou bych rád popsal fyziologii freedivera během dlouhodobého tréninku a během závodník pokusů. Bylo by fajn poskytnout co nejvíce informací dalším nadšencům. Rád bych také rozšířil můj domovský freedivingový klub KWS o co nejvíce nových členů.

 

Radek Dvořák & Budějcká Drbna

 

 
 

KWS sports CZ s.r.o.,

Lidická 1277/252, 370 07

České Budějovice

Kontaktujte nás

kws@kws-sport.cz

CHCIWWWSTRANKY.CZ