Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK

K čemu ten freediving vlastně je? | KWS

 

Potápění » Články » K čemu je freediving » K čemu ten freediving vlastně je?

Plánované akce

KWS Diving - plánované akce

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy KWS

Kurz OWD


K čemu ten freediving vlastně je?

 

 Freedivingový kurz

Nádechové potápění, neboli freediving, jsem neustále vnímal periferně vedle přístrojového potápění. Věděl jsem, že existuje a to bylo všechno. Svým způsobem mě začala tahle pro mnohé neznámá sportovní disciplína přitahovat velmi pozvolna. Moje zvědavost mě dohnala až k postupnému zjišťování, o co vlastně jde. Na internetu nejprve vyskakovaly hodnoty nadlidských rekordů a fotky potápěčů v neuvěřitelných hloubkách. To mě nijak zvlášť nelákalo. Spíš mě mrazilo v zádech. V obecném pátrání jsem však pokračoval. Povětšinou to byl ten samý obrázek. Chlapík kdesi v hloubi moře a následně gratulace ke světovému rekordu. 

Brzy mě napadlo, že je velká škoda tento sport schovávat jen pro pár vyvolených s velrybí kapacitou plic. Díky pár fotkám a zajímavým videím jsem si usmyslel absolvovat kurz už jen pro to, abych se při šnorchlování na dovolené nemusel vynořit v podstatě hned poté, co se zanořím. O mém dosavadním stylu a technice zanoření se samozřejmě nemusím zmiňovat. Přihlásil jsem se tedy do kurzu v Českých Budějovicích.

Výuka probíhá formou teorie i praxe. Teorii vyučují kluci nyní už ve velmi sympatickém zázemí týmu KWS v  hale na Husovce. Praxe probíhá kde jinde, než v bazénu v Českých Budějovicích, který poskytuje výjimečně kvalitní podmínky pro nácvik nejrůznějších technik. Jakožto majitele auta mě velmi potěšila možnost bezplatně zaparkovat přímo u KWS. To jen potvrdilo moji línou povahu, se kterou jsem se hodlal porvat během kurzu.

Teprve při praktickém nácviku v bazénu zjišťuji, že moje lenost se stává neuvěřitelnou výhodou. Během prvního dne kurzu se můj výkon bez dechu pohyboval kolem 3,5 minuty, což je více než dvojnásobek mého dosavadního snažení. Důvodem prý byla výborná relaxace a uvolnění, takže paráda. Dynamika vyžaduje více soustředění na jednotlivé fáze pohybu, ale byl jsem celkem motivovaný a s výsledkem neuvěřitelně spokojený.

Na kurz freedivingu jsem velmi rád vzpomínal na dovolené v Chorvatsku. Obohacený o poznatky z tohoto světa jsem se vydal šnorchlovat. Po aplikování nabytých zkušeností jsem si konečně mohl v klidu a bez paniky z nedostatku kyslíku vychutnat krásy podmořského světa. Opakované ponory nebyly vůbec problém. Vzduchu jsem měl pořád dost. První den to byla spíše ochutnávka. Hlavní chod přišel při výletu do přírodní rezervace Telaščica. Šnorchlování podél skalnaté zátoky mi dodnes leží v hlavě. Bylo vidět množství korálů, hejna rybiček a sytě modrá barva moře. Užíval jsem si stav bez tíže a pohodu, se kterou je možné tento svět pozorovat. Vždy, když si na tento zážitek vzpomenu, oproti původnímu mrazení v zádech mě zahřeje u srdce. Člověk nemusí překonávat rekordy. Já ve freedivingu viděl jen možnost užít si dovolenou opravdu naplno a tak se také stalo.

Freediver

 
 

KWS sports CZ s.r.o.,

Lidická 1277/252, 370 07

České Budějovice

Kontaktujte nás

kws@kws-sport.cz

CHCIWWWSTRANKY.CZ