Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK

Freedivingové závody Apneaman Static Challange | KWS

 

Potápění » Články » Freedivingové závody apneaman static challange » Freedivingové závody Apneaman Static Challange

Plánované akce

KWS Diving - plánované akce

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy KWS

Kurz OWD


Freedivingové závody Apneaman Static Challange

Člen našeho freedivingového klubu KWS, Radek Dvořák, se zúčastnil freedivingových závodů Apneaman Static Challange, které se konaly 12.11.2016 v Aquapalace Praha. Jednalo se o druhý ročník soutěže ve statické apnoi, probíhající ve 4 metrech! Konkurence byla veliká, soutěže se účastnili ti nejlepší freediveři z České republiky i několik borců světové třídy jako Branko Petrovič (aktuální držitel světového rekordu CMAS ve statické apnoi) či Mateusz Malina. Radek svým výsledkem obsadil celkové 14 místo z 35 závodníků, což je na první zkušenost s takovýmto závodem ohromný úspěch. Radka jsme bezprostředně po závodech vyzpovídali o jeho pocitech, nabitých zkušenostech a motivaci pro další závody.

 

 Rozhovor s Radkem Dvořákem

 1. Radku, co tě vůbec přivedlo k freedivingu a v čem tě tento sport nejvíce zaujal?
 2. K freedivingu mě přivedla moje obecná touha zkoušet nové věci a soutěživost. Vždycky něco objevím, nadchnu se a dokud se nespokojím se svým výsledkem v daném odvětví, nepřestávám s tím. Freediving je v tomhle naprosto ideální a čím dál více mi přirůstá k srdci. Člověk neustále zjišťuje, jak jeho tělo funguje a velmi dobře poznává sám sebe. Překvapila mě také bezpečnost tohoto sportu.

 3. Freedivingové soutěže takových rozměrů jsi se účastnil poprvé. Jak na Tebe dolehla atmosféra závodu – prostředí a ostatní závodníci?
 4. Závodní atmosféra mi nevadí. Dá se vlastně říct, že mě moc baví. Pomáhá mi s koncentrací. Díky amatérským závodům na kole, ve squashi a dalších sportech mě z míry vyvede málo věcí. Prostředí bylo naprosto v pohodě. Ostatní závodníci byli výborní. Atmosféra byla perfektní. Necítil jsem žádnou nevraživost. V některých případech spíše zdravou sportovní rivalitu.

 5. Jednalo se o netradiční závody ve statické apnoi, kdy se prováděla zádrž dechu v hloubce 4 metry. Pořadí závodníků nebylo předem známo, takže dopředu jsi nevěděl, kdy přijdeš na řadu. Jak ti vyhovovala pravidla pro tento závod?
 6. Tady byl asi největší kámen úrazu. Hodně jsem podcenil fakt, že můžu jít na řadu až ke konci, což se přesně stalo. Šel jsem na řadu až po 4 hodinách čekání. Nebyl jsem tedy stoprocentně připravený. Klid mi dodává, když přesně vím, jak se věci při závodech odehrají. Tady jsem do poslední chvíle nic nevěděl. Další pravidlo v podobě žádného povoleného vybavení kromě plavek mi nevadilo. S tím se dá bojovat líp.

 7. Radku, dlouho jsi čekal, než si přišel na řadu. Jakou roli hrála právě délka čekání na tvůj výkon?
 8. Hrálo to asi nejzásadnější roli. Podcenil jsem přísun energie a před samotným ponorem jsem se cítil opravdu unavený a v nepohodě. Potvrdilo mi to i rozdýchávání těsně před pokusem kdy jsem dostával kontrakce v časech, které standardně zvládám. Pod vodou jsem pak hodně bojoval.

 9. Jaké jsi měl pocity ihned po svém výkonu? Byl jsi spokojený? Popřípadě udělal bys nyní něco jinak?
 10. Byl jsem pořádně vytočený. Věděl jsem, že mám navíc. Tvrdě jsem na tyto závody dřel. Příště bych určitě přípravu zaměřil na krátké rozdýchání těsně před ponorem, abych nemusel 4 hodiny čekat a mohl si vychutnávat i výkony ostatních. V podstatě bych byl letos spokojenější, kdybych skončil poslední, ale věděl, že jsem ze sebe dostal opravdu maximum. zvládám. Pod vodou jsem pak hodně bojoval.

 11. Jak probíhala tvá příprava na tyto závody? Psychická a fyzická příprava, speciální stravování…
 12. Soustředil jsem se na to zhruba měsíc předem. 2 x denně jsem trénoval bloky O2 a CO2 tabulek. Před každým tréninkem jsem cvičil protahování horní části těla a bránice. Každých 5 dní jsem pod dozorem instruktora KWS Michala Šindelíře zkusil maximálku, abych pozoroval vývoj. Z mých dosavadních 5:35 jsem se během měsíce dostal na 6:26 při „suchém“ tréninku. To mi dodalo velkého optimismu. Součástí přípravy byla i bezlepková dieta, bezlaktózová dieta, žádný alkohol, žádné sycené nápoje, žádné ostré jídlo, skořice, kakao, žádný černý a zelený čaj a káva. Vše jsem pečlivě dodržoval.

 13. Kdo tě ze závodníků zaujal nejvíce? Na soutěži byl přítomný i jeden z předních průkopníků freedivingu, Umberto Pelizzari. Jak na tebe zapůsobilo setkání s touto světovou ikonou?
 14. Zaujala mě otevřenost všech závodníků. Martin Zajac se s námi bavil jako bychom se znali léta. Nebo Michal Rišian, to je sympatický bodrý chlápek a zároveň rekordman v hloubkové disciplíně no fins. Zajímavý moment nastal při ponoru Branka Petroviče, kdy si po protestech po prvním zanoření vysloužil ještě jeden pokus. Z aktuálního druhého místa chtěl bojovat o prvenství, ale po výkonu byl diskvalifikován. Umberto Pelizzari je sympaťák každým coulem. Prohodili jsme pár slov a dostal jsem s týmem KWS pozvání do hloubkového bazénu v Itálii na akci, pořádanou právě Umbertem, což si rozhodně nenecháme ujít. Pozvánka platila pro celý náš freedivingový klub KWS, tak doufám, že nás pojede početná výprava.

 15. V čem vidíš, že se musíš pro další závody zlepšit? Změníš nějak razantně postup své přípravy?
 16. Nějak zásadně přípravu měnit nebudu, protože je velice efektivní. Michal s Pavlem (instruktoři freedivingu týmu KWS) mi představili tabulkový systém od školy SSI, který mě posunul o minutu za měsíc. Spíš bych se měl zaměřit na omezení své soutěživosti, abych se po nezdařených pokusech zbytečně nerozčiloval. To je pak těžší se mnou vydržet a samotného mě to pak mrzí.

 17. Jaké bys měl rady a doporučení pro ostatní, kteří by chtěli vyzkoušet nějakou soutěž, ale prozatím nenašli odvahu se přihlásit?
 18. Strach není na místě. Se zpětným pohledem na akci zjišťuji, že není dobré událost vnímat jako závody, ale jako zkušenost, nebo jako trénink mentální odolnosti. S tímto přístupem odjedete pokaždé spokojení. Dobrý výsledek je už pak pouze bonus. Osobně garantuji, že se setkáte s respektem, ať už pod vodou vydržíte 10 sekund nebo 10 minut.

 19. Na konci listopadu 2016 se chystáš ještě na jedny závody – MiniComp 2016 v Brně, jak bude moc rozdílný tento závod?
 20. Ano je to tak. Na tento závod se moc těším, protože bude jasně dáno, kdy jde jaký závodník. Vše bude stanovené a tím pádem budu moct být v klidu a směřovat přípravu ke konkrétnímu času startu. Od své statiky si tam hodně slibuji. Vyzkouším si také dynamiku, což bude první políbení od této disciplíny. Budou také přítomní freediveři, se kterými jsem neměl možnost mluvit během akce v Praze, tak snad bude prostor na přátelské zhodnocení výkonů v nějakém příjemném brněnském podniku.

 21. Čeho bys chtěl ve své freedivingové kariéře jednou dosáhnout?
 22. 8P (Přijít o práci, prachy, přítelkyni, ale potápět pod pade pi.o) Né to je samozřejmě legrace. Hlášku jsem slyšel od Martina Cheníčka na ostrově Vir, kde jsme byli s Michalem s Honzou Musilem na návštěvě. Rád bych se posouval plynule dál. Ve statice chci překonat hranici 7 minut a jednou bych rád uměl efektivně plavat s mono ploutví. Především si chci ale užívat ponory pro zábavu v moři se svojí přítelkyní.

 23. Tvá přítelkyně, Helča, se také věnuje freedivingu, trénujete společně. Jak velkou roli pro tebe hraje, že v ní máš i svého buddyho?
 24. Právě Helče patří asi největší obdiv. Když držím stravovací režim, učí se nové recepty, abych měl co jíst. Toleruje mi suché tréninky v obýváku. Psychicky mě podporuje a stojí při mně v každé situaci, i když jsem nepříčetný po špatném výkonu. Freediving ji ale také baví. Potápí se bez problému do 20 metrů. V buddy systému jsme již sehraní a víme jak spolu komunikovat, když je jeden na konci lana a druhý jistí z vrchu. Jezdíme spolu do chorvatska, Rakouska na Attersee a také chodíme 2 x týdně na freedivingové bazény. V létě se chystáme s KWS na freedivingovou plachetnici do Chorvatska.

 25. Jaký je podle tebe nejlepší způsob začátku s freedivingem? Může se tomu věnovat každý?
 26. Začátek doporučuji určitě s instruktorem v rámci kurzu freedivingu. Samozřejmě nejlépe s Michalem nebo Pavlem u nás v KWS freedivingovém klubu. Instruktor vše vysvětlí, popíše metody tréninku a bezpečnosti. Během kurzu získáte patřičné zkušenosti a můžete si pobyt pod vodou užívat ať už při šnorchlování nebo při testování svých možností. Výcvik se dá v pohodě zvládnout. Člověk by nevěřil, co všechno dokáže. Zvládne to opravdu každý. Osobně vřele doporučuji!

Radkovi děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu dalších úspěchů a zážitků ze světa freedivingu!

 
 

KWS sports CZ s.r.o.,

Lidická 1277/252, 370 07

České Budějovice

Kontaktujte nás

kws@kws-sport.cz

CHCIWWWSTRANKY.CZ