Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK

Freedivingové disciplíny | KWS

 

Potápění » Články » Freedivingové disciplíny » Freedivingové disciplíny

Plánované akce

KWS Diving - plánované akce

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy KWS

Kurz OWD


Freedivingové disciplíny

Všechny freedivingové disciplíny mají stejnou podstatu, tedy vydržet pod vodou na jeden nádech co nejdéle, doplavat co nejdále či nejhlouběji. Disciplíny se v základním členění dělí na bazénové a hloubkové. Při bazénových disciplínách freediver plave pod vodou v horizontální poloze, při hloubkových ve vertikální.

Freediving - statika    Freediving - statika

Freediving - konstantní zátěž   Freediving - variabilní zátěž   Freediving - No Limits

 Freedivingové disciplíny

Bazénové disciplíny

Statická Apnoe (STA)

Během statiky se snaží potápěč vydržet co nejdelší čas na jeden nádech. Nejčastěji leží na hladině v uvolněné pozici, obličejem ve vodě. I když se během statiky freediver nehýbe, patří tato disciplína po psychické i fyzické stránce k nejnáročnějším a nejčistším formám freedivingu. Důležité je správné uvolnění a mentální připravenost. Během statiky je povoleno používat masku nebo plavecké brýle, klip na nos, neopren a na rozdýchávání šnorchl. 
Současný světový rekord: Stéphane Mifsud (Francie) - 11:35 (AIDA)

 

Dynamická Apnoe (DNF, DYN)

Při této disciplíně je cílem uplavat pod vodou na jeden nádech co nejdelší vzdálenost. Dynamická apnea se dále dělí na dvě kategorie: dynamická apnea bez ploutví (DNF) a dynamická apnea s ploutvemi (DYN). Výběr ploutví závisí na samotném freediverovi – rekreační nazouvací či freedivingové (tzv. Bi-fins), nebo monoploutev. 
Současný světový rekord DNF: Mateusz Malina (Polsko) – 244 m (AIDA)
Současný světový rekord DYN: Mateusz Malina (Polsko) - 300 m (AIDA)

Hloubkové disciplíny

Konstantní zátěž (CNF, CWT)

Někdy se též označuje jako královská disciplína freedivingu. Freediver sestupuje a vystupuje podél lana pouze za pomocí vlastních sil. Dělí se na kategorie: Konstantní zátěž bez ploutví (CNF) a konstantní zátěž s ploutvemi (CWT). Při těchto disciplínách se freediver nesmí přitahovat za lano ani odhazovat zátěž. 
Současný světový rekord CNF: William Trubridge - 102 m (AIDA)
Současný světový rekord CWT: Alexey Molchanov (Rusko) – 129 m (AIDA)

 

Free Immersion (FIM)

V této disciplíně freediver k dosažení maximální hloubky používá pouze sestupové lano, za které se přitahuje. Naopak není dovoleno používat ploutve, sled (výtah) ani balon. 
Současný světový rekord FIM: William Trubridge (Nový Zéland) – 124 m (AIDA)

 

Variabilní zátěž (VWT)

Při variabilní zátěži se používá k sestupu závaží, většinou v podobě tzv. sledu (zátěžový výtah). Po dosažení maximální hloubky freediver vystupuje za pomoci ploutví a přitahování se za lano.
Pozn. tato disciplína se nepořádá formou závodů, ale pouze jako individuální pokusy jednotlivých freediverů. 
Současný světový rekord VWT: Stavros Kastrinakis (Řecko) – 146 m (AIDA)

 

No Limits (NLT)

Při „No Limits“ disciplíně je v podstatě povoleno téměř vše. Jde o dosažení maximální hloubky za použití jakýchkoliv prostředků – nejvíce se používá pro dosažení maximální hloubky sled a pro výstup balon, který je naplněn vzduchem. Při No Limits se dosahuje největších hloubek ze všech disciplín.a pokus se pojí s řadou rizik jak pro freedivera, tak pro zajišťovací tým. Freediver je zde vystaven velkým a rychlým změnám tlaku, se kterými se musí naučit velmi dobře pracovat.
Opět se nejedná o soutěžní disciplínu, ale výkony se provádějí pouze ve formě individuálních pokusů. Disciplína je velmi náročná na přípravu psychické i fyzické stránky samotného freedivera, zajišťovacího týmu a celkové organizace pokusu.
Současný světový rekord VWT: Herbert Nitsch (Rakousko) – 214 m (AIDA)

Další disciplíny CMAS

Jump Blue (JB)

Při této disciplíně CMAS se freediver zanoří do hloubky 10 metrů, kde začne obeplavávat čtverec o délce jedné strany 15 metrů. Cílem je tedy naplavat co nejdelší vzdálenost v této hloubce. Před návratem na hladinu musí označit místo kam doplaval a až poté se vynoří.
Současný světový rekord JB: Arthur Guérin-Boëri (Francie) – 201,61 m

 

Konstantní zátěž s dvěma ploutvemi (CWT-BIFINS)

Jedná se o podobnou disciplínu jako konstantní zátěž s ploutvemi, s tím rozdílem, že u CMAS disciplíny se mohou používat pouze dvě ploutve (tzv. bi-fins) a jako plavecký styl střídavý kraulový kop. Není dovolena monoploutev a delfíní kop. Též není povoleno přitahování se za lano, či použití sledu a balonu. Cílem je dosáhnout co největší hloubky.
Současný světový rekord CWT-BIFINS: Michele Giurgola (Itálie) – 93 m

 

Dynamická Apnea s dvěma ploutvemi (DYN-BIFINS)

Jedná se o podobnou disciplínu jako dynamická apnea s ploutvemi (DYN), s tím rozdílem, že u CMAS disciplíny se mohou používat pouze dvě ploutve (tzv. bi-fins) a jako plavecký styl střídavý kraulový kop. Není dovolena monoploutev a delfíní kop. Cílem je uplavat co nejdelší vzdálenost v bazénu.
Současný světový rekord: Andrea Vitturini (Itálie) – 226,5 m 

 
 

KWS sports CZ s.r.o.,

Lidická 1277/252, 370 07

České Budějovice

Kontaktujte nás

kws@kws-sport.cz

CHCIWWWSTRANKY.CZ