Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK

Freediving v Chorvatsku | KWS

 

Potápění » Články » Freediving v chorvatsku » Freediving v Chorvatsku

Plánované akce

KWS Diving - plánované akce

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy KWS

Kurz OWD


Freediving v Chorvatsku

 

 Freediving v Chorvatsku

Prvních 20 a prvních 30 je jen jednou.

Nadšeni bazénovým kurzem LEVEL 1 POOL pořádaným týmem KWS jsme se vydali spolu s přítelkyní do sympatického městečka Bibinje poblíž Zadaru pouze a jen za účelem prohloubení našich dovedností v nádechovém potápění neboli ve freedivingu. Samotný název tohoto sportovního odvětví zní poněkud neznámě a mnoho lidí nemá konkrétní představu, co to vlastně je. 

Pro někoho je to překonávání vlastních limitů, pro někoho je to cesta ke svobodě a někomu se prostě líbí pozorovat vodní svět při šnorchlování déle než ostatní rekreanti. V tom je to kouzlo. Každý si najde důvod, proč zůstat pod hladinou pohodlně o minutu, 2 minuty, 3 minuty déle.

Procházíme kurzem, trénujeme techniky zanoření, probíráme teorii, simulujeme krizové situace tak, abychom byli stoprocentně připravení. Potápění v moři na nádech je senzační. Viditelnost je skvělá, moře teplé a nemáme žádné vlnobití. Vše běží skvěle a my jsme nadšení! Uvědomujeme si, že to není jen o překonávání limitů. Je to o pocitech, o poznávání sebe sama o posilování důvěry mezi partnery v buddy systému, o rostoucím přátelství mezi kurzanty. Jako vedlejší produkt celé akce poznáváme Chorvatsko z paluby potápěčské lodi Nyroca, která je součástí profesionální potápěčské báze KWS v Bibinje. Pozorujeme delfíny, probíráme rozdíly a pocity spolu s přístrojovými potápěči. Nikde žádná rivalita, každý rád vypráví a všichni si různé příběhy rádi poslechnou.

Ve druhé půli kurzu je v plánu návštěva krásné lokality v přírodní rezervaci Telaščica. Místo známe z přístrojového potápění. Malebná skalní zátoka krytá před vlnami s průzračnou vodou a stěnami, které kolmo sestupují až ke dnu celého výklenku. Skály dosahují nad hladinu do výšky přes 10 metrů a opírá se do nich slunce. Krásné teplo a v tu chvíli privátní zátoka dělají z tohoto dne další výjimečný zážitek.

Kolegové obtěžkaní přístroji už pomalu sestupují ke dnu. My jsme na řadě po nich. Jsme u bójky a spouštíme lano. Skrze mihotající paprsky slunce ve vodě pozoruji, jak lano mizí. 10 metrů, 15 metrů, 20, 30 metrů. Lano má spodní hranici 30 metrů. Honza Musil, náš zkušený instruktor nám navrhl, že bychom mohli postupně zkoušet hloubky našich ponorů. Po přípravě v menších hloubkách se vydává na cestu Helča. Zanoření probíhá bez problému, pomalu se snáší níž a níž. Z pozice safety divera se vydávám Helče naproti tak, abychom se setkali na půli cesty nahoru, tedy v 10 metrech. V 10 metrech se skutečně potkáváme a společně pokračujeme vzhůru. Nahoře vše jistím, vidím signál OK a zjišťuji, že se má přítelkyně potopila do hloubky 20 metrů.

Na řadě jsem já. Zanořuji se a plynule v hydrodynamické poloze pomalu kopu směrem dolů. V 10 metrech přestanu pracovat ploutvemi a nechám se volně snášet podél jistícího lana do hlubin Jaderského moře. Cítím maximální volnost. Vzduchu mám dost, pozoruji tmavomodrý svět kolem. Proplouvám kolem obrovského hejna malých černých rybiček, jsou mi v podstatě na dosah a přitom je vůbec neruším. Nesmím zapomenout vyrovnávat tlak v masce a v uších. Ponor si maximálně užívám. Najednou jsem na konci lana. Nemohl jsem se ubránit a rozhlédl jsem se kolem. Nespěchal jsem nahoru. Celé to divadlo bylo jen mojí soukromou show. Byl jsem zhruba metr ode dna zátoky. Silným zatáhnutím za lano se vydávám k hladině. To je signál i pro mého safety divera Honzu. Vydává se mi naproti a potkáváme se v 15 metrech. Vzduchu mám stále dost. Od 10 metrů přestávám kopat vzhůru a vztlakovou silou se nechávám unášet výš. Na hadině se chytám bójky, párkrát se pořádně prodýchám a dám signál OK. Mých prvních 30 je na světě!

Další den jsem opakoval 4 ponory do 30 metrů. Helča si svých 20 také s jistotou ověřila. Vše bez problému. Víme, že vzduchu máme prostě dost.

 
 

KWS sports CZ s.r.o.,

Lidická 1277/252, 370 07

České Budějovice

Kontaktujte nás

kws@kws-sport.cz

CHCIWWWSTRANKY.CZ