Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK

Velikonoční regata 2017 | KWS

 

Pronájem lodí » Články » Velikonoční regata » Velikonoční regata 2017

Plánované akce

Kalendář akcí

Akční nabídka BAVARIA

Akční nabídka BAVARIA

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy KWS

Kurzy VMP

Kurz Vůdce malého plavidla

Velikonoční regata 2017

V dubnu 2017 se koná již tradiční největší český jachtařský závod v Chorvatsku – Velikonoční regata. Jedná se o monotypickou offshore regatu na trase Murter – Dubrovník – Murter.
Jako pomocný kormidelník jsem se dostal na doprovodnou loď VR3 a měl možnost pozorovat přehlídku úžasných plachetnic Bavaria Cruiser 46. Loď samotná vypadá nádherně, natož pak 40 takovýchto krasavic vedle sebe. 

Velikonoční regata 2017
Velikonoční regata 2017

Velikonoční regata 2017

Velikonoční regata 2017

 Velikonoční regata 2017

Ve startovní den panovaly ostřejší námořnické podmínky. Vítr dosahoval rychlosti 40 uzlů a drsný ráz jízdy podtrhovaly čtyřmetrové vlny, které se s vervou převalovaly přes příď všech plachetnic. Všechny posádky projevovaly nabité zkušenosti. Volily se různé taktiky. Při ostření šla vodní tříšť přes celou palubu lodi, přes celou posádku. Tohle bylo přesně to, co jsem očekával! Hromada námořníků prahnoucích po vítězství i za cenu přelomené kladky, roztrhané plachty nebo prasklého šeklu! Mého soutěživého ducha lehce klidnila členka naší VR3, která i v takovémto marastu bez problému zvládla ohřát oběd.

Po čase se podmínky uklidnily, vítr nám decentně lehl. Jelo se klidněji, ale zato večer. Nadšení z pořádného závodění vystřídalo napětí z jízdy v absolutní tmě. Pravda, pouze za mlhavého svitu měsíce. Do ticha zazněla vysílačka se zprávou pro závodní loď číslo 9: “Rozsviťte si poziční světla! Minuli jsme vás asi jen o 2 metry!“ Odpověď devítky byla: „Jasně sorry.“ Vždy je dobré vědět, co je v okolí za překážky, proto sledujeme na GPS polohu lodí okolo. V průlivu je jich kolem 35, ale na vlastní oči nevidíme ani jednu. Pouze občas mihnutí červeného nebo zeleného pozičního světla v dáli. 

Docházela mi energie, proto bylo na čase složit se ke krátkému spánku v salonu. Energie docházela i bateriím na lodi a postupně se začaly množit zprávy o zapínání motoru za účelem dobíjení baterie. To by nebylo nic hrozného, kdybychom nemuseli zapisovat každé takovéto hlášení. Z mého spánku byl tedy přinejlepším polospánek. Ke konci regaty byl člověk tak zvyklý, že hlášení o nahození motoru byla zaručená ukolébavka.

Trasa Murter – Dubrovník na tempu pomalu a pomalu ztrácela. Vítr slábnul a rozjela se taktická bitva. Někteří volí průjezd Korčulskou tryskou, jiní venkem po otevřeném moři. Taktizování se velice vyplatilo posádkám číslo CZE29 Jana Hirnšala, CZE13 Jana Pokorného a CZE15 Miroslava Théra, které dojely první etapu Velikonočky na prvním, druhém a třetím místě.

I naše posádka, byť z pozice doprovodné lodě, byla unavená a denní odpočinek v historicky nabitém Dubrovníku vítáme. Přes den pozorujeme nezničitelnost některých posádek. Dva dny beze spánku a stále hýří vtipem. Chorvatského Pelinkovače se také rozhodně nebojí.

Start druhé etapy je protiklad začátku závodu. Vládne klid a velmi mírný vítr. I tak si některé posádky tvoří obrovský náskok ihned po startu. Opět je to přehlídka krásy jachtingu. Obrovské genakry vedle sebe vypadají jako horkovzdušné balóny. Tato velikost dělá plachetnici majestátním a elegantním strojem poháněným větrem a úsilím posádky. Dochází zde k perfektní souhře člověka a přírody. Senzace.

Klid už je podezřelý. Po čase dokonce nežádoucí a plachetnice stojí. Vítr ustal. Nálada napříč posádkami je různá. Někteří disciplinovaně sedí v závětří tak, aby loď byla i při sebemenším poryvu aerodynamická, jiní se koupou. Každý si závod užívá po svém. Organizátoři uvažují o předčasném ukončení. Je rozhodnuto, pokračujeme a předpověď je k jachtařům vlídnější. Po nekonečných hodinách čekání vítr opravdu přichází a lodě se rozjíždí. Blížíme se k cíli.

První posádka kapitána XXX přijíždí do cíle v Murteru. Radost je obrovská. Další posádky se postupně sjíždí a kolem 9. hodiny dopoledne jsou všichni v přístavu. Vládne pohodová a uvolněná atmosféra. Přes den posádky odpočívají po náročném výkonu a čekají na vyhlášení konečného pořadí všech posádek.

V podvečer se všichni shromažďují na volném prostranství před marínou Hramina na Murteru. Dovídáme se konečné pořadí Velikonočky. První byla posádka lodě číslo CZE15 kapitána Miroslava Théra. Na druhém místě se umístila posádka kapitána Pavla Horáka na lodi číslo CZE21. Krásné třetí místo náleží plachetnici číslo CZE29 kapitána Jana Hirnšala.

O dalším průběhu bych se nerad rozepisoval. Ostatně, měl by si to každý zažít na vlastní kůži.

Dovolím si jeden poznatek k jachtingu, jako takovému. 
I když je krásně, fouká přívětivý vítr, užíváte si pohodový jachting s přáteli nebo s rodinou, chcete se na moře vrátit stejně tak, jako když bojujete s obrovskými vlnami, s větrem co trhá plachty nebo s deštěm. Je skvělé nechat se větrem unést do tohoto úžasného a jedinečného světa.

Osobně děkuji všem za skvělý zážitek!

Za tým KWS

Radek Dvořák 

 

 
 

KWS sports CZ s.r.o.,

Lidická 1277/252, 370 07

České Budějovice

Kontaktujte nás

kws@kws-sport.cz

CHCIWWWSTRANKY.CZ