Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

OK

Beze strachu s respektem | KWS

 

Pronájem lodí » Články » Beze strachu s respektem » Beze strachu s respektem

Plánované akce

Kalendář akcí

Akční nabídka BAVARIA

Akční nabídka BAVARIA

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy KWS

Kurzy VMP

Kurz Vůdce malého plavidla

Beze strachu s respektem

Kdo z vás si někdy pohrál s myšlenkou být kapitánem na lodi? Jako malí jsme toužili po různých profesích. Já měl v hledáčku volné pozice popelářů, pilotů, nevadil by mi ani kosmonaut a zejména ne lodní kapitán.
Možnosti různých profesí se liší. Stát se kapitánem na lodi a plavit se po moři je dnes určitě na dosah ruky. Opravdu je ale pouze licence to, co nám brání ve vyplutí na moře? Vzpomínám si na doby, kdy jsem licenci měl, ale na moře jsem vždy skrze nějaké „ale“ nevyplul. Tento pocit mi začal vadit.
Závěr mého sledování vlastní osoby byl jednoznačný. Pokud je člověk dobře připravený, není se čeho bát!

Beze strachu s respektem
Beze strachu s respektem

Beze strachu s respektem

 

 Vyplujte beze strachu, ale s respektem

Praštil jsem tedy do stolu, absolvoval zdokonalovací plavbu na Lipně a zorganizoval si posádku. Sedm statečných námořníků a námořnic se bude plavit pod mým velením na Jadranu. Čas na přípravu jsem se rozhodl maximálně využít. Rozplánoval jsem si trasu, kterou bychom měli za daný čas zvládnout. Uvažuji samozřejmě i veškeré varianty větrů typických pro Jaderské moře tak, abychom vždy v momentě krize byli blízko kryté zátoky nebo přístavu. Ze skript VMP jsem opět vyčetl význam různých značení, abych se v marné snaze nepokoušel vyvázat k izolovanému nebezpečí, nepokoušel se loď poslat mezi kardinální znaky a tak podobně.

Vyzbrojen vědomostmi vyrážím s posádkou z Brna tak vehementně, že koulí na mém transportéru zbavuji auto za mnou poznávací značky a pak už jen „Nach Zadar“!

Po příjezdu do destinace následoval velmi důležitý moment, a to předávání lodi. Zde si dovolím doporučit nepospíchat a nechat si vysvětlit i sebemenší drobnost, která vám není jasná. Už vidím, jak ve větru, který má 30 uzlů, řeším, kterým lanem se refuje kosatka a tak dále. Nechte si ukázat, kde jsou vesty, světlice, jak funguje stanice VHF, navigační plotter, toaleta, rádio, atd. Až budete vše vědět a bude souhlasit předávací protokol, předejte zkušenosti posádce. Přidá vám to na sebevědomí, na respektu posádky a ujistíte se, že vlastně všemu rozumíte.

Po předávání informací přijde na řadu předávání úkolů. Posádka už v té době trpěla silným rekreačním syndromem a každý držel v ruce pivko nebo - prý po námořnicku - rum (posádka mi bude vysvětlovat, jak se jezdí nebo pije na moři, že jo …).

Troufám si říct, že vládnu určitým pedagogickým talentem, ale podařilo se mi do té sebranky nacpat jen lodní uzel, rozmístění fendrů a rozmístění osob při vyplouvání z maríny. I přesto vyplouváme.

Foukal krásný jihozápadní vítr bez větších poryvů. Vytahuji tedy plachty a vyrážíme křižovat k severozápadnímu cípu ostrova Ugljan. Při prvním náklonu i moji drsní kamarádi vypouštěli z úst solidní kadencí jednu pr..l za druhou a o dámském zastoupení posádky ani nemluvím. Já však moc dobře věděl, co plachetnice dokáže a díky nastudovanému počasí držel vše pod maximální kontrolou. Jednalo se o jakousi lekci posádce za to, že před výjezdem nevěnovali přípravě dostatečnou pozornost.

Posádka si po čase na náklon zvykla, a když jsem vysvětloval pokyny k vyvázání u mola v přístavu v Muline, každý se raději dvakrát zeptal, než aby dopustil opakování momentu překvapení z prvního náklonu naší krásné jachty. Ano, začínám mít tu loď opravdu moc rád. Je to postarší dáma, která se však dokáže v mžiku změnit v temperamentní tanečnici ve vlnách a podporovat naši radost z plachtění.

V Muline jsem provedl breefing na následující program (jsem breefingový typ) a vysvětlil celé posádce, jak se má v jaké situaci kdo chovat. Všichni získali respekt, věděli, že moře je fantastické, ale vždy silnější než oni. To platí pro všechny. Když se na cestu pečlivě připravíte, budete se chovat k moři s respektem a budete ho sledovat, váš vztah k jachtingu se bude prohlubovat. Stejně tak to bylo i v mém případě.

Nebojte se udělat první krok.

Přeji všem námořníkům mnoho šťastně najetých námořních mil.

Skipper Radek

 

 
 

KWS sports CZ s.r.o.,

Lidická 1277/252, 370 07

České Budějovice

Kontaktujte nás

kws@kws-sport.cz

CHCIWWWSTRANKY.CZ